Neurofeedback bir tedavi yöntemi midir?

Daha önce de defalarca belirttiğimiz üzere neurofeedback bir tedavi yöntemi değildir. Kişilere meditasyon/rahatlama etkisi yapan bir tekniktir. Ülkemiz yasalarına ve diğer bir çok ülkeye göre yardımcı tıbbi teknik bile değildir. Ama reklam verenlerin “40 seansta kesin çözüm, … ” gibi birtakım gerçek dışı vaatler verdiğini bu yolla da çaresiz olduğunu düşünen insanları dolandırdıklarını biliyoruz. Bakın ülkemizde en çok kullanılan neurofeedback yöntemlerinden birinin yurdışı eğitim duyurusu “Why should you attend?

More and more therapists successfully use Neurofeedback as a complementary method for the treatment of various disorders such as AD(H)D, autism, epilepsy, migraine, depression, anxiety and sleep disorders. Neurofeedback is a form of biofeedback that teaches the patient to influence his brain function and thereby improve the ability of the brain to self-regulate. Today Neurofeedback is scientifically substantiated and technically perfected. Our systems are easy to use and approved as medical device The five-day basic course covers the theoretical foundations and practical application of neurofeedback. After attending the basic course you will be able to implement neurofeedback in your practice.” budur. Bu yazının Türkçesi ise:

“Neden katılmalısın? Giderek daha fazla terapist, Neurofeedback’i çeşitli bozuklukların tedavisinde tamamlayıcı bir yöntem olarak başarıyla kullanmaktadır. DE(H)B, otizm, epilepsi, migren, depresyon, anksiyete ve uyku bozuklukları. Neurofeedback, hastaya beyin fonksiyonunu etkileyerek beynin kendi kendini düzenleyebilme kabiliyetini geliştiren bir biyolojik geri bildirim biçimidir. Bugün Neurofeedback bilimsel olarak kanıtlanmış ve teknik olarak kusursuzdu. Sistemlerimiz kullanımı kolaydır ve tıbbi cihaz olarak onaylanmıştır. Beş günlük temel kurs, neurofeedback’in teorik temellerini ve pratik uygulamasını kapsıyor. Temel kursa katıldıktan sonra neurofeedback’i uygulamanıza uygulayabileceksiniz.” budur.

Bu yazıda da yanlış birtakım noktalar var. Aldıkları FDA onayı siz bununla şu hastalıkların iyileşmesine yardım edebilirsiniz değil. ‘Siz stresli bireylerin rahatlaması için bu tekniği uygulayabilirsiniz’den başka bir şey değil.  Şimdi neurofeedback uygulayıcısı kişilerin patronları ‘bu tedavidir, 40 seansta şunları iyileştirebilirsiniz’ diyebilmiş mi? Dediği anda ciddi şekilde başının belaya gireceğini o çok iyi biliyor. Ama bizim ülkemizde böyle bir kontrol mekanizması yok. Özetle bu teknik bir tedavi tekniği değildir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın