Rumuz

NF007

Özgeçmiş

15 yaşında, Ankara doğumlu, 2 yaşlarında yaşadığı sosyal problemler haricinde doğum öncesi/ânı/sonrasında belirgin ve dikkat çeken bir olumsuzluk belirtilmedi, 1 kız kardeşi olan bir erkek.

Özel bir rehabilitasyon merkezine devam ediyor. Orta düzeyde mental retardasyon tanısı var. Fakat birey otizmli. Bulgular DSM5 ile uyumlu. İşlevselliği yüksek değil, söylenenleri genellikle anlıyor, motor hareketleri yavaş, ses çıkarıyor fakat konuşmuyor. Tekrarlayıcı davranışlar yoğun değildi. Çok sakinmiş.

Yakınmaları

Her günü aynı yaşama, her şeyi yaptık hiçbir değişiklik yok. İletişim yok, hiçbir şeyi kendi başına yapmıyor.

Tedavi Geçmişi

2 aşından beri doktor kontrolünde, Otizme eşlik eden durumlara karşı verilen tüm ilaçlar denenmiş, sürekli özel eğitim almış. Halen özel eğitime gidiyor. Şu anda uygulanan bir tedavi yok. Belirgin bir ilgi alanı yok.

Değerlendirme Sonuçları

  1. Otizm derecelendirme ölçeği yapıldı. Sosyal iletişim alanında çok yetersiz. Tekrarlayıcı davranışlar gözlendi. Otizm olma ihtimali %95. Baba otizmi kabul etmiyor orta mr diyor. Saygı duyuldu.

Terapi Planı

Bu bireye neurofeedback in uygun bir yöntem olmadığı eğitim düzenlemesinin yapılması gerektiği eğitiminin onun gelişimini sağlayacak doğrultuda tekrar düzenlenmesinin ve yoğunlaştırılmasının en uygun seçenek olduğu çok açık bir şekilde aileye söylendi. Aile ısrarla denemek istediklerini iletti. Ücret almadan onların yoğun isteği sonucu 20 seans uygulama yapılacağı bu sürede hiçbir yorumda bulunulmayacağı aileye iletildi. Süre sonunda devam edip etmemeye kendilerinin karar vermelerinin uygun olacağı, bizim düşüncemizin bu uygulamanın bu birey için yersiz ve gereksiz bir uygulama olduğunun düşünüldüğü iletildi.

Sonuç

20 seanslık neurofeedback uygulaması sonunda aile devam etme kararı aldı. Ama herhangi bir yarar gözlenmiyor ve ailede somut bir fayda iletmedi. Eğitim konusunda aileye bilgiler verildi. Bireyin konuşma terapisine başlaması sağlandı. Bireysel eğitim öğretmeni ile iletişime geçilip uygulamalı davranış analizinden haberinin olup olmadığı soruldu. Öğretmen Lise sonrası açık öğretim okuyan, sertifika almış bir kişi. Otizmle ilgili hiçbir fikri yok. Telefondan video izleterek eğitim yaptığını çocuğun çok yarar gördüğünü belirtti. Aileye eğitimle ilgili bilgi transferi devam etmekte.

Şekil, Resim ve Resim Yazıları

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız