Rumuz

NF010

Özgeçmiş

21 yaşında Rize doğumlu erkek. Özel bir üniversitenin hazırlık sınıfını tekrar ediyor. 10 yıldır Concerta kullanıyor. 2 ay sonra sınava girecek sınavı veremezse üniversiteden kaydı silinecek. 2 kardeşler. Kendisinden 14 yaş küçük kız kardeşi var. Doğum öncesi, anı ve sonrasında belirgin ve dikkat çeken bir olumsuz durum iletilmedi. İlköğretim döneminde başarısızlıklar başladı. Derslerinde hep başarısızmış.

Yakınmaları

Ders çalışmama, çalıştığının karşılığı puan alamama. Ders çalışmamak için bahaneler üretme. Ödevlerini çok uzun sürede zorla yapma.

Tedavi Geçmişi

Sürekli Dr. Kontrolünde olmuş. 11 yaşından beri concerta kullanmış. İlaçlı ve ilaçsız halinde hiçbir fark yokmuş. Özel dersler alınmış, dershaneye gönderilmiş..

Uygulanan Test ve Sonuçları

  1. QIK dikkat ve dürtüsellik testi. Sonuç: Dikkati eksikliği bulgularıyla uyumlu.
  2. Nörometrik Analiz. Sonuç: Ön frontal bölgede hızlı ve arka oksipital bölgede yavaş beyin aktivitesi bulguları gözlendi.

Uygulama Planı

2 bölgeye neurofeedback uygulama.

Sonuç

30 seanslık neurofeedback uygulaması sonucunda, ödevlerini daha seri yapmaya başladı. Üniversite sınavına hazırlanıyor. Okul başarısı önemli ölçüde arttı, arkadaşlarıyla sorun yaşamamaya başladı. Sosyal ilişkileri arttı, ders dinleme davranışı çok gelişti. Çalışma sonunda tekrar testler uygulandığında ailenin geribildiriminin doğru olduğu görüldü.