Neurofeedback Sistemi hakkında bilmeniz gerekenler?

1- Neurofeedback cihazları FDA tarafından onaylanmış mıdır?

2- FDA’nın verdiği onay, rahatlama seansları için midir?(FDA hiçbir neurofeedback sistemine tedavi amaçlı kullanımı için onay vermemiştir.)

3- Neurofeedback uygulaması yapacak merkez QEEG analizi yapabiliyor mu?

4- Neurofeedback’in, uygulanacak rahatsızlığa yararlı olduğu bilimsel yöntemlerle ispatlanmış mı?

a. Deneysel çalışmalarla neurofeedback’in faydası ispatlanmalı,

b. Deney sonuçları hakemli dergilerde yayınlanmış olmalıdır.

Neurofeedback uygulayıcısı hakkında bilmeniz gerekenler!

1- Uygulayıcı, eğitimini hangi enstitüden/merkezden alınmış? (Türkiye’de uluslararası sertifikasyon sistemine akredite Neurofeedback Uygulayıcı Eğitimi sadece MaximumBrain Neurofeedback Merkezi tarafından verilmektedir.)

2- Uygulayıcı, mental sağlık profesyoneli (Psikiyatrist, Nörolog, Nörobilim Uzmanı, Psikolog, Psikolojik Danışman, Ergoterapist, Fizyoterapist) mi?

3- Neurofeedback uygulamasını, neurofeedback uygulama eğitimi almış almış kişi bizzat kendisi mi yapıyor? Ya da yanında çalıştırdığı ve sadece neurofeedback sistemini kullanmayı öğrettiği kişilere mi yaptırıyor? Neurofeedback uygulaması için sistemi kullanmayı bilmek yeterli değildir.

4- Psikolojik danışmanlık veya psikologluk kursları bulunmamaktadır. Bu unvanları taşıyabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden dört yıl eğitim almak gerekmektedir.

5- Üniversitelerin farklı bölümlerinden mezun olup (alan dışı), tezsiz yüksek lisans yaparak psikolojik danışman veya psikolog olunmaz. Tezsiz yüksek lisans kurs niteliğinde bir çalışmadır. Akademik veya uzmanlık unvanı kazandırmaz.

6- Avrupa ve Amerika’da hatta dünyanın her yerinde, her birey neurofeedback tanıtım toplantılarına katılabilir. Tanıtım toplantıları sonunda verilen katılım belgeleriyle neurofeedback uygulayıcısı olunamaz.

7- Neurofeedback uygulayıcısı olabilmek için tanıtım toplantıları sonunda, psikiyatrist, nörolog, klinik psikolog, psikolog ve psikolojik danışmanlardan uygun görülenler, uluslararası sertifikasyon sistemine akredite OMC veya BCIA sertifikasına sahip olabileceği şekilde çok ciddi bir eğitimden geçirilip bu eğitimde başarılı olanlar uygulayıcı olabilir.

8- Türkiye’de yüzlerce neurofeedback uygulayıcısı olduğunu iddia eden kişi var. Bunların ikisi dışında tamamı neurofeedback tanıtım toplantısı katılım belgesine sahip. Bu kişilerin tamamının neurofeedback uygulama yetkileri yok. Katılım belgelerini veren kişi ve kurumlara bu belge sahiplerinin neurofeedback uygulayıcısı olup olmadıklarını sorduğunuzda, neurofeedback uygulayıcısı olmadıkları cevabını alacaksınız. Katılım belgesini verenler, belge verdikleri kişiler yasal sorun yaşadığında bu kişi yetkili uygulayıcı diyememektedir. Çünkü uygulayıcı değil, sadece neurofeedback ile ilgili genel bilgilerin bir kısmına sahip kişi yetiştirmektedirler.

Neurofeedback uygulaması ile ilgili bilmeniz gerekenler!

1- Uygulayıcı QEEG  değerlendirmeyi biliyor mu?

2- Neurofeedback uygulayıcısı durumu biliyor mu?

3- Uygulayıcı, hangi süreçlerde neurofeedback etkilerini değerlendirecek. Beyninizi nasıl etkilediğini nasıl tespit edecek?

4- Uygulayıcı, seans süresince danışanın yanında süreci izleyecek mi?

5- Psikiyatristinizin veya nöroloğunuzun neurofeedback uygulaması yaptırdığınızdan haberi var mı?

NOT: Tanımadığınız bir duruma etkili müdahale edemezsiniz. Her belirti bir bozukluk değildir. Ruhsal rahatsızlıkların bazıları sinsidir, göründüğü gibi değerlendirilemez. Yanlış uygulamanın yanlış sonuçlar vereceğini unutmayınız.

Üzerinde çalışılan ve dalgaları değiştirilenin BEYNİNİZ olduğunu unutmayınız.

Bu değişimin şimdi ve gelecekte sizi nasıl etkileyeceğini bilmek zorundasınız.

Hangi durumlarda şüphelenmeli ve neurofeedback uygulatmamalısınız!

1) “40-50-60… seansta sizi iyileştiririm!” taahhütünde bulunuyorsa (Hiçbir neurofeedback sisteminin tedavi onayı yoktur.). Bu vaat sorumluluktan kaçmak için geliştirilmiş bir yolun ifadesidir. Her bireyin öğrenme özelliği farklıdır.

2) “Kullandığınız ilacı bıraktırırım!” taahhütünde bulunuyorsa (Bazı rahatsızlıklar ancak ilaçla düzelir, bazı depresyon, … ve dikkat eksikliklerinde altın tedavi ilaçtır. Kişinin elinden bu seçenek alınamaz.).

3) “Doktora gerek yok, biz bu sorunu çözeriz!” taahhütünde bulunuyorsa (Neurofeedback uygulayıcılarının tamamına yakınının uygulama yaptıkları hastalıkları bilmediğini hiç unutmayın. Bazen psikiyatrist ve doktor olmak da yeterli değildir. Şunu unutmayın; çocuk ve yetişkin psikiyatrisi eğitimi ayrı uzmanlık alanlarıdır.).

4) “Ders açığı olan çocuğunuzun ders başarısı artar!” taahhütünde bulunuyorsa (Neurofeedback sizin çocuğunuzun beynine bilgi yüklemez.).

5) “Neurofeedback’in yan etkisi yoktur!” açıklamasında bulunuyorsa (Neurofeedback’in yan etkisi olduğu eğitimli tüm uygulayıcılar tarafından bilinir.).

Genel olarak:

1) Neurofeedback herhangi bir rahatsızlığın birincil tedavi yöntemi değildir. Tıbbi tedavi yerine geçmez.

2) Serfitikasız kişilerce uygulanamaz. Türkiye’de neurofeedback uygulayıcı eğitimi vermeye yetkili tek kurum MaximumBrain’dir!

3) Yetkisiz, eğitimsiz bireyler neurofeedback’in yan etkisi görüldüğünde nasıl önlem alacaklarını bilemezler.  Neurofeedback, sanıldığı ve söylendiği kadar masum ve risksiz bir eğitim yöntemi değildir.

4) Neurofeedback bir bireyin başka bireylere anlatması yoluyla uygulanamayacak kadar ciddi bir yöntemdir.

5) Lütfen neurofeedback uygulayacak kişinin uygulayıcı sertifikasını ve diplomasını sorunuz ve görünüz.

MaximumBrain Neurofeedback Merkezinde bilimselliği FDA (Food and Drug Administration – ABD Sağlık Bakanlığına bağlı yiyecek, ilaç ve tıbbi malzemelerin kalite denetimini yapan kurum) tarafından onaylanmış, kişilerin EEG bantlarının genişliğini ayarlamaya dayalı son derece gelişmiş ve kişiye özel uygulama tasarımlarının yapılıp uygulanabildiği neurofeedback yöntemi kullanılmaktadır.
Örneğin: Her dikkat eksikliğine aynı protokollerin uygulandığı sistemler son derece tehlikeli ve zararlı sistemlerdir. Bu sistemler uygulayıcı müdahalesine izin vermeyen kapalı sistemlerdir. Her insan birbirinden farklıdır. Her insan aynı rahatsızlığı farklı yaşar. Bu farklılığın beynimizdeki karşılığı da farklıdır. Dolayısıyla aynı tanıdaki her bireye aynı protokoller uygulanamaz.